+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr
+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr

Otopark Plaka Tanıma ve Araç Yönlendirme Sistemleri

Otopark Doluluk Algılama ve Araç Yönlendirme Sistemleri, park yeri doluluk algılama sistemleri, araçlara ayrılmış park alanlarında aracın varlığını tespit eder. Işıklı yönlendirme işaretleriyse, sürücüleri boş alanlar konusunda bilgilendirir.

Araç altı görüntüleme sistemleri, geçiş noktalarında bulunan araçların altında olmaması gereken patlayıcı düzeneklerinin tespiti için, zemini monte edilmiş kameralardan aldığı görüntüleri gösteren, araç geçişi sırasında aracın altını görüntüleyen sistemler kullanılır.

Plaka tanıma sistemi, araçların plakasını kamerayla okuyan, onları insansız tanıyan bir sistem ve kameralardan gelen görüntüleri işleyen bir görüntü tanıma teknolojisidir.
Sisteme kayıtlı olan abonelere bariyer otomatik olarak açılır. Park yönetimi veri tabanıyla entegre çalışan sistem okunan her plakayı yönetime iletir, kara listeye alınmış plakalar tespit edilirse, girişine izin verilmez.
Ücretli otopark alanlarında giriş ve çıkış kontrol sistemleri biletli ya da biletsiz olarak kurgulanabilir. Biletli geçiş sistemlerinde girişte araç sürücüsünün cihazdan bilet alması, çıkışta bileti okutmasıyla bariyer açılır ve geçiş sağlanır.

Bilet uygulamasının olmadığı sistemlerde ise otoparka giren aracın plakası sistem tarafından okunup, kayıt altına alınır, çıkışta plaka tekrar okunarak içerde kalma süresi otomatik olarak hesaplanır.