+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr
+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr

Gazlı-Sulu Söndürme ve Pasif Yangın Durdurucu Sistemleri

Gazlı Söndürme Sistemleri su ile söndürmenin sağlık açısından olumsuz sonuçlar vereceği yahut su ile söndürmenin içerideki ekipmanlara zarar verebileceği ortam şartlarında, alternatif söndürme sistemleri tasarlamak zaruridir. Bu alternatif söndürme sistemleri içerisinde, günümüzde en çok tercih edilen söndürme sistemleri çeşitlerinden biri, gazlı yangın söndürme sistemleri alt dalı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir.

Sulu Sprinkler söndürme sistemleri yahut yağmurlama sistemi, oluşabilecek bir yangın sırasında, yangının söndürülmesi bakımından en çok kullanılan ve tercih edilen sistemlerdir. Mahal özellikleri ve uygulanabilirlik esasları elverdiği sürece, bu tür sulu yangın söndürme sistemleri yangının yayılmasının önlenmesinde ve söndürülmesinde en etkili sistemlerin başında gelmektedir. Sulu Söndürme Sistemleri çeşitlerinden olan sulu sprinkler sistemi, yangın esnasında en hızlı müdahaleyi gerçekleştiren sistemdir. Sprinkler söndürme sistemleri, yangın algılandığında devreye girerek su püskürtme kanallarından ortama su püskürterek yangına müdahale eden bir sistemdir. Yangına nında su ile müdahale ederek, alevleri söndürür ve yangının büyümesini ve yayılmasını engeller.

Sulu söndürme sistemlerinde uygulama alanlarına göre farklı boşaltma ekipmanları kullanılır. Bu çeşitli sistemler, sprinklerler, nozullar, monitörler ve yangın dolapları gibi ekipmanlardır. Bu sistem yangından korunmak için kullanılan su dağıtım tesisatına göre tasarlanır. Islak borulu baskın sistem ya da ön tepkili sistem olarak kurulabilen bu sistemlerden hangisinin kurulacağı tasarıma göre tercih edilir.