+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr
+90 216 680 07 18info@besteknoloji.com.tr

Kartlı Geçiş ve Biyometrik Sistemler

Şirket içi uygulamalarda, insan kaynakları sistemiyle eş zamanlı olarak çalışan ve insan müdahalesi gerektirmeyen bu yazılım sayesinde işlem gecikme hızı minimuma inmiş, geliştirilen rapor hazırlama ve ilgili idari birimlere iletme özelliği ile de mümkün olabilecek hatalar ortadan kaldırılarak, eksiksiz ve hızlı raporlandırma sağlanmıştır.

Geçiş kontrol uygulamaları kendi içinde değerlendirecek ve örneklendirecek olursa, Türkiye’deki birçok cezaevinde denenmiş geçiş kontrol sistemleri içerisinde en güvenilir sistemin iris okuma sistemi olduğuna karar verilmiştir.

Kartlı geçiş sistemleri; en yaygın kullanılan, hızlı, kullanımı basit, ekonomik geçiş kontrol sistemleridir ancak kartı kullanan kişinin, gerçek kart sahibi olup olmadığı sistem tarafından denetlenemez. İşte bu kısımda sistemin daha güvenilir hale gelmesini sağlayan, kişinin biyotmetrik özelliklerini denetleme becerisi olan Biyometrik geçiş kontrol sistemleri devreye girmektedir.

Parmak izi okuma, avuç damar izi okuma ve bunlar gibi temas gerektiren biyometrik sistemler, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır fakat hijyen bakımından çok daha fazla dikkat gerektirmeleri en önemli dezavantajlarıdır. Günümüz koşullarından yola çıkarak temas gerektirmeyen biyometrik kişi tanımlama sistemleri kullanımının, gelecekte artış göstereceği net bir şekilde ortadır.

Yüz tanımlama sistemleri gelişiminin ilerleme hızı, yakın gelecekte risk seviyesi yüksek, halka açık alanlarda yüz tanımlama sistemleri kullanımının artacağına işaret etmektedir.
Yazılım geliştirme ve mühendislik ekibi tarafından geçiş kontrol sistemlerinde yetki tanımlama fonksiyonun insan faktöründen bağımsızlaştırılarak güvenliğin en üst seviyelere çıkarıldığı, otomatik çözümler geliştirilmiştir.